PostgreSQL

سرفصل دروس

اتصال به دیتابیس

هنگامیکه سرور دیتابیس PostgreSQL را نصب می کنید همراه آن ابزار مفیدی نیز نصب می شود. شما می توانید توسط ابزار psql  یا pgAdmin  به این دیتابیس متصل شوید. 

 

اتصال به دیتابیس PostgreSQL توسط psql

psql یک برنامه تعاملی ترمینال می باشد که توسط PostgreSQL فراهم شده است. توسط psql  می توانید بسیاری از اعمال را مانند اجرای دستورات SQL و مدیریت آبجکت های دیتابیس را انجام دهید. مراحل پیش رو به شما نشان می دهد که چگونه به سرور دیتابیس PostgreSQL  توسط psql متصل شوید: 

ابتدا برنامه psql  را اجرا نمایید. سپس اطلاعات مورد نیاز مانند نام سرور و دیتابیس و پورت و نام کاربری و کلمه عبور را وارد نمایید. اگر دکمه enter را بزنید psql از مقادیر پیشفرض استفاده می نماید. حال شما می توانید توسط دستورات SQL با دیتابیس PostgreSQL تعامل داشته باشید. برای تست می توانید از دستور زیر استفاده نمایید: 

SELECT version();

psql

حتما از (;) در انتهای دستور استفاده نمایید. پس از اجرای دستور فوق psql  ورژن PostgreSQL  که بر روی سیستم شما نصب است را نمایش می دهد. 

 

اتصال به دیتابیس PostgreSQL توسط pgAdmin 

راه دوم برای اتصال به دیتابیس استفاده از برنامه pgAdmin  می باشد. توسط برنامه pgAdmin می توانید با یک رابط کاربری با دیتابیس تعامل داشته باشید. مراحل زیر شیوه اتصال به دیتابیس را توسط برنامه pgAdmin  نشان می دهد:

ابتدا برنامه pgAdmin را اجرا نمایید. 

اجرای برنامه pgAdmin

سپس از قسمت سرور بر روی PostgreSQL 9.2 کلیک نمایید. pgAdmin از شما کلمه عبور می خواهد. کلمه عبور مربوط به کاربر postgres را وارد نمایید. سپس بر روی دکمه OK کلیک نمایید. 

ورود کلمه عبور

دیتابیس postgres را کلیک نمایید. و ابزار پرس و جوی SQL را از نوار ابزار pgAdmin کلیک نمایید. 

ابزار پرس و جو

دستور زیر را وارد نمایید. 

اجرای دستور

بر روی دکمه اجرای پرس و جو (execute query) کلیک نمایید تا نتیجه به شما نمایش داده شود. 

خروجی

 

اشتراک گذاری :